15 Mayıs 2013

Fedakarlık değil aşk

Çocukların anne ve babalarından beklentileri yaşları büyüdükçe farklılaşır, değişir ama hiç bitmez.
Fedakarlık değil aşk
Bebeklikteki temizlenme, doyurulma gibi temel ihtiyaçlar yerini oyuncak, giysi gibi maddi ve isteklerinin yapılması, arkadaşlıklarının onayı gibi manevi ihtiyaçlara bırakır. Ancak bir ihtiyaç vardır ki o hiç değişmez; Zaman.

Çocuğunuzla geçireceğiniz kaliteli zamanın yerine parayla satın alacağınız hiçbir şeyi koymanız mümkün değildir.

Günlük yaşamın temposu ve işlerin yoğunluğu zaman zaman öylesine dolduruyor ki tüm alanları, çocukların asıl ihtiyaçları görülemez hale gelebiliyor. Yorgun bir günün sonunda sizi kapıda sabahki enerjisiyle karşılayan çocuğunuza ‘’Şimdi değil’’, sizin kollarınızda olmak isteyen kızınıza ‘’ Odanda oyna bakalım’’, elinde kitabı okumanız için adeta yalvaran oğlunuza ‘’ Yarın okuyalım’’ demek elbette olağan tepkilerdir. Ancak çok normal gibi görünen ve sizlere de ihtiyacınız olan nefes alma zamanını yaratan bu cümleler aslında çocuklarımızın beklentilerini nasıl karşılıksız bıraktığımızı ortaya koyuyor.

Odası oyuncaklarla dolu olsa da, en moda tabletleri almış olsanız da, tüm ihtiyaçlarını karşılasanız da, eğer çocuğunuz sizin zamanınıza ortak olamıyorsa eksik kalıyordur.

Bütün ebeveynlerin bildiği ama günün yoğunluğu ve bekleyen işler arasındaki koşturmacadan zaman zaman ihmal edilen küçük detayları anımsayalım;

Hatırlamamız gereken ilk kural önemli olanın nicelik değil nitelik olduğudur. Yani anlamlı olan ne kadar zaman geçirdiğiniz değil, zamanı ne kadar verimli değerlendirdiğinizdir.

- Eve gelir gelmez çantanızı kenara atıp, mutfağa ya da salona koşmadan önce çocuğunuza kollarınızı açıp kocaman bir kucaklama ve ağız dolusu bir gülümseme ile sarılmanız iyi başlangıçtır. Onu ne kadar özlediğinizi fiziksel olarak da farkeder.

- Mutfak günün değerlendirilmesi için iyi bir mekan olabilir. Hem karşılıklı gününüzün nasıl geçtiğini anlatabilir hem de çocuğunuzla yemek hazırlıklarını birlikte yaparak onu ev sorumluluğuna ortak edebilirsiniz.

- Düdüklü tencere kullanımını arttırmanız yemeklerin hazırlanma süresini kısaltırken çocuğunuzla oyun oynama sürenizi uzatabilir. Benzer şekilde kurutma makinesi kullanımı da size oldukça zaman sağlayacaktır.

- Bu bahar çiçekleri anne-kız ekerseniz, çiçeklerin sulanması işine kızınız talip olacaktır. Birlikte diş fırçalama, okul/iş çantası hazırlama, bezelyeleri ayıklama, giyinirken fikrini sorma gibi paylaşımlar duygusal tatmin sağlamasına yardımcı olacaktır.

- Arabada, genellikle de sıkışık trafikte müzik dinlemek dışında küçük kelime oyunları oynamak, evde patlamış mısır ve pijama geceleri yapmak , birlikte fotograf albümlerini düzenlemek, televizyonsuz birkaç gece geçirmek gibi keyifli anlar keyifli anılar yaratacaktır.

- Erkek çocuklarla babaların birlikte araba yıkamaları, saç kestirmeye beraber gitmeleri, takım çantasını düzenlemeleri, sabah tıraşı sırasında sohbet etmeleri gibi erkek-erkeğe yapılacak işler hem cinsel kimlik gelişimini hem de ortak paylaşımları olumlu etkileyecektir.

- Benzer şekilde anne-oğul ya da baba-kız paylaşımlarını arttırmak çocuğunuza kendini ve yaşadıklarını daha özel hissettirecektir.

- Oda toplanması, giysi dağınıklığı gibi zaman alan ve sorun olan işleri yarışma, müzik ve dans gibi yöntemler kullanarak çözmeye çalışmak hem işinizi azaltır hem de problem problemsiz çözülmüş olacaktır.

- Zaten yapmak zorunda olduğunuz bazı işlere çocuğunuzu dahil ederek yeniden düzenlemeniz hem onu tatmin edecektir hem de sizin işleriniz yarım kalmayacaktır.

Akşamları kızınızın saçını taramak için 10 dakika geç uyumak, oğlunuzun ayaklarını gıdıklamak için 5 dakika erken kalkmak bir fedakarlık değildir, aşktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazım hakkında değerli yorumlarınız beni çok mutlu eder..
Teşekkür ederim.
Ranini

ARŞİV