5 Kasım 2013

LAPAROSKOBİK YÖNTEM KADINLARI UMUTLANDIRDI..........

 
 
Laparoskopik Histerektomi
Laparoskopik asiste vajinal histerektomi (LAVH) : Histerektominin bir kısmı laparoskopik bir kısmı vajinal yoldan yapılır, ancak operasyonun laparoskopik kısmı uterin damarların kesilmesini içermez. Uygulama olarak diğer tiplere göre daha az bir tecrübe gerektirdiği için genelde cok sık uygulanır. Fakat rahime giden damarlar bu ameliyatta laparoskopik olarak yakılıp, kesilmediği için vaginal etapta genelde cok fazla kanama olur. Bu yüzden bu konuda tecrübeli olan hekimler tarafından pek tercih edilmez.
Laparoskopik histerektomi (LH): Histerektominin bir kısmı laparoskopik bir kısmı vajinal yoldan yapılır ancak operasyonun laparoskopik kısmı uterin damarların kesilmesini de içerir . Rahime giden bu damarlar ya doğrudan rahime girdiği yerden veya retroperiton dediğimiz damarın baslangıc kısmından yakılabilinir. Retroperitondan yapılan yöntem en yüksek derecede laparoskopik cerrahi beceri ve deneyim gerektirir.
Total laparoskopik histerektomi (TLH): Vajinal kısım yoktur ve tümvajen kubbesinin dikilmesi dahil laparoskopik olarak yapılır. Retroperitondan yapılan yöntem en yüksek derecede laparoskopik cerrahi beceri ve deneyim gerektirir.
Subtotal laparoskopik histerektomi: Rahim ağzı alınmaz sadece rahim alınır, nispeten kolay bir formudur. Rahim ağzının kalmasıyla ilerde vaginanın sarkma olasılıgının daha düşük olacağı belirtilmektedir. Dez avantajı, hastanın ameliyat bile olsa ilerde gelişebilecek bir rahim ağzı kanserini önceden tespit etmek amacıyla hastanın periodik olarak smear incelemesine gelmesidir.
Hangi hastalara laparoskopik histerektomi uygulayabiliriz ?
Kısaca rahmin alınması gereken tüm hastalara ve hemen hemen tüm hastalıklarda laparoskopik histerektomi bu konuda tecrübeli bir hekim tarafından rahatlıkla uygulanabilir.
Laparoskopik histerektomi uygulanabilen hastalıklar
Myomlar, Düzelmeyen rahim kanamaları, Menopoz sonrası tekrarlayan kanamalar, Adenomyosis, Endometriozis, Pelvik organ prolapsusu (overlerin alınamadıgı durumlarda), Pelvik iltahabi hastalık, Geçmeyen kistik veya solid adneksiyal tümörler, Kronik pelvik ağrı, Rahim ağzı problemleri, Kanserden korunma Servikal intraepiteliyal neoplazm, Erken invazif serviks kanseri, Atipili endometriyal hiperplazi, Endometrium kanseri
Laparoskopik histerektominin, abdominal histerektomiye göre avantajları
Ciltte kesi olmaması ve dolayısıyla daha iyi bir kozmetik görünüm.
Ameliyat sırasında cok az miktarda kanama.
Ameliyatların dikiş gerektirmeden yapılmasından dolayı düşük enfeksiyon oranları
Ameliyat sonrası ağrının çok az olması
Aynı gün hemen ağızdan gıda alınabilmesi
Mesane sondasına gerek duyulmaması
Hastaların aynı gün veya ertesi gün taburcu olabilmesi
Normal günlük aktivitelere ve işine hastaların daha kısa sürede dönmeleridir.
Laparoskopik histerektominin dezvanatajı
Tecrübesiz bir cerrah tarafından yapılması durumunda uzun ameliyat süreleri ve yüksek komplikasyon oranları

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazım hakkında değerli yorumlarınız beni çok mutlu eder..
Teşekkür ederim.
Ranini

ARŞİV