14 Ekim 2015

Aşure yapalım...

aşure malzemeleri ile ilgili görsel sonucu
aşure malzemeleri ile ilgili görsel sonucuMalzemeler:
1 kg.aşurelik  buğday –
2 su b.nohut
2 su b.kuru fasulye
500 gr.kuru kayısı
2 portakal kabuğu
3 elma
2.5 su b.kuru üzüm
7 su b.toz şeker
5 çorba k.pirinç
2 su b.süt
yarım çay b.gülsuy
1 limon kabuğu rendesi su
aşure malzemeleri ile ilgili görsel sonucu
aşure malzemeleri ile ilgili görsel sonucu
Üzeri için:
Nar  Ceviz
Fındık
Kuş üzümü
Tarçın
İncir
Dolmalık fıstık


Yapılışı:
Bir süre kaynadıktan sonra doğranmış kuru kayısıları ve portakal kabuğunu da ekleyin. Tekrar bir süre kaynattıktan sonra yarı kıvamda pişirilmiş pirinci de suyu ile beraber ekleyin. Dibinin tutmaması için sürekli karıştırmaya dikkat edin. Kaynayan aşureye doğranmış elma ve suda bekletilmiş kuru üzümü de ilave edin. Suyun kıvamını daha sonra ayarlamak üzere bir kısmını ekleyin. Ardından gül suyunu ve sütü ekleyin. Bir süre kaynattıktan sonra şekerini ekleyin. Eğer az şekerli olmasını istiyorsanız miktarını azaltabilirsiniz.
En son kıvamını bağlamak için nişastayı sulandırarak azar azar aşureye ekleyip karıştırın. Biraz bir kaba alarak soğutup kıvamını kontrol edin. Eğer buğdayınız kaliteli ise ve iyi kaynattıysanız nişastaya gerek kalmamaktadır.
Pişen aşureyi kaplara paylaştırıp ilk sıcaklığı çıktıktan sonra nar, ceviz,fındık,kuş üzümü tarçın, incir ve dolmalık fıstık fıstık ile süsleyip komşularınıza dağıtabilirsiniz.
aşure malzemeleri ile ilgili görsel sonucuaşure malzemeleri ile ilgili görsel sonucuaşure malzemeleri ile ilgili görsel sonucu

4 yorum:

Yazım hakkında değerli yorumlarınız beni çok mutlu eder..
Teşekkür ederim.
Ranini

ARŞİV