27 Ocak 2016

“Ortadoğu’ya kardeşlik gerek…”

KADEŞ 2016 ULUSLARARASI KARİKATÜR SERGİSİ
“Ortadoğu’ya kardeşlik gerek…”
Günebakan Kültür Derneği ve Haziran Bilim Sanat Basın Meclisi işbirliği ile düzenlenen Kadeş 2016 Uluslararası Karikatür Sergisi, Cezayir toplantı salonlarında sanatseverlerle buluşuyor.  Teması “Ortadoğu ve Barış” olan Kadeş 2016, adını; Dünyanın ilk yazılı barış anlaşması olarak bilinen “Kadeş”ten alıyor.
Serginin amacı; hayatın, uygarlığın, bereketin yeşerdiği Ortadoğu coğrafyasında, birarada yaşama kültürünü hatırlatmak, barışın bugün de mümkün olabileceğinin altını çizmek olarak tarif ediliyor.
Uluslararası platformda yoğun ilgiyle karşılanan sergide, 58 ülkeden 160 çizerin eserleri sergileniyor.. Aralarında Shojai Tabatabai (İran), Mello (Brezilya), Darko Drljevic (Karadağ), Plantu, Bernard Bouton (Fransa), Luc Descheemaeker (Belçika), Angel Boligan (Küba) gibi duayen isimlerin de bulunduğu Kadeş 2016, 15 Şubat’a kadar Cezayir Salonlarında ziyaret edilebilecek.
Serginin ülkemizde de sıkça düzenlenen barış temalı sergilerden farkı konunun Ortadoğu ve Barış olarak tanımlanmasından ötürü original işlere kucak açması. Bizleri de etkisi altına alan ve savaş, göç, islami terör gibi konuların dünyanın gözünden nasıl tanımlandığını da Kadeş 2016 dolayısıyla gözlemlemek mümkün.
Sergi Genel Koordinatörü Aslı Delikara, bu kapsamda bir serginin İstanbul ve tek bir alanla sınırlı kalmayacağını Türkiye’de birçok ilde sergiyi açmak istediklerini daha sonra da serginin yurtdışına sergilenmek üzere gitmesini planladıklarını ifade ediyor. Hedef şehirler ise Ankara, İzmir, Eskişehir, Mersin, Tunceli, Gaziantep ve Diyarbakır.
Tarih: 15 Şubat 2016’ya kadar görülebilir (09.00-18.00 arası haftanın tüm günleri açık)
Adres: Cezayir Toplantı Salonları Hayriye Cad. No: 12 Galatasaray (açık otopark karşısı) İstanbul

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yazım hakkında değerli yorumlarınız beni çok mutlu eder..
Teşekkür ederim.
Ranini

ARŞİV